D-100 Karayolu ve Sahilyolu Yol Yapımı Projesi bünyesinde, şehir içi trafiğini transit yoldan ayıran, ulaşım ağına rahatlama getiren, yaya güvenliğini de garantileyen ve Kocaeli’nin denizle bütünleşmesini sağlayan 3 adet eğik askılı yaya üst geçit köprüsü inşa edilmiştir.

Köprüler günlük yaklaşık 151.000 kişiye hizmet vermektedir.

Ortalama 100 metre köprü açıklıklı ve40 metre pilon yükseklikli köprüler, Mimar Sinan Yaya Köprüsü, Turgut Özal Yaya Köprüsü ve Adnan Menderes Yaya Köprüsü olarak isimlendirilmiştir.

Köprülerin imalatında, 40 metre uzunluğunda fore kazık, betonarme temeller ve CableStayed/ eğik askılı sistem kullanılmıştır.

Kenar ayakları betonarme, orta ayakları çelik (pilon) olan köprülerin yapımında, toplam 1800ton çelik imalatı gerçekleştirilmiştir. Köprülerin orta ve kenar ayak temelleri yapımı yanı sıra orta ayaklara taşıyıcı kablolar bağlanarak, eğik askı sistemi oluşturulmuştur.

Her 3 köprü yaklaşımlarında 4’er adet yürüyen merdiven, engelli asansörü de dahil 3’er adet panoramik-hidrolik asansör imal edilmiştir.

Köprülerin aydınlatması LED’li aydınlatma sistemi ile gerçekleştirilmiştir.

200-300mm çapında polikarbonat malzemeden üretilen LED’li oto sinyal ve yaya sinyal verici gruplarının döşendiği köprüleri, farklı renklerde LED armatürlerinin montajı ile dinamik bir görüntü kazanmıştır.