Sağmalcılar Viyadüğü’nün Depreme Karşı Güçlendirilmesi İşi, ilk kez 2002 yılında projelendirilen Köprü ve Viyadüklerin Depreme Karşı Güçlendirilmesi İşi dahilinde gerçekleştirilmiştir.

530 metre uzunluğunda, 16 açıklıklı, 31 metre(15,50×2) genişliğindeki ard çekim öngermeli prekast kirişli viyadüğün onarım ve depreme karşı güçlendirilmesi işi dahilinde beton mantolama, mesnet değişimi, genleşme derzi ve keson kuyu temel imalatları yapılmıştır.

Temel, ayak(elavasyon) ve başlık kirişi güçlendirmeleri gerçekleştirilmiştir.

Viyadüğün, Bayrampaşa tarafında bulunan kenar ayakları özel bir method ile güçlendirilmiştir. Bu ayaklarda oluşan kaymayı önlemek amacı ile30 metre derinliğinde toplam 27 adet keson kuyu temeli yapılarak, yeni ayaklar imal edilmiştir.

Tüm mesnet değişimi işleri ile 4 adet büyük çaplı enine ve boyuna hareket özelliği olan derz montajı da yapılmıştır.

Gerekli noktalarda başlık kirişleri üzerine yerleştirilen 40 adet küresel kayıcı mesnetler ile de viyadüğün deprem güvenliği arttırılmıştır.

Viyadük ayalarında eski genleşme derzleri sökülerek yerine 640 metre, hareket kapasiteli ankrajlı tip yeni genleşme derzleri montajı gerçekleştirilmiştir.

Viyadüğün tabliyesinin krikolarla kaldırılması, krikoların yerlerine yerleştirilmesi, çalıştırılması ve demontajı da yapılan diğer işler arasındadır.