Marmara Depremi sonrası gündeme gelen otoyollardaki köprü, viyadük ve tünellerin depreme karşı güçlendirilmesi ile ilgili hayata geçirilen bir diğer proje olan Anadolu Otoyolu Üzeri Köprü, Viyadük ve Tünellerin Depreme Karşı Güçlendirilmesi işi 3 ayrı ihale paketi halinde sunulmuş, Kısım 2 ve Kısım 3 projeleri İlke Yapı bünyesinde gerçekleştirilmiştir.

Köprü ve viyadük tabliyelerinin krikolarının kaldırılması, krikoların yerine yerleştirilmesi, çalıştırılması ve montajı proje dahilinde yapılan işler arasındadır. Köprülerde, mevcut elastomer mesnetler çıkarılarak, çelik plakalar ve civatalar kullanarak yerine yeni kayıcı mesnetler konulmuştur.

Hasarlı genleşme derzleri sökülerek, ankrajlı tip yeni derzlerin yerinde montajı da gerçekleştirilen diğer imalatlardandır.

Tünellerde hasarlı betonlar tespit edilerek, kırımları yapılmış, özel tamir betonu ve harcı kullanılarak beton onarımları gerçekleştirilmiştir. Tüm çatlaklara reçine enjeksiyonu yapılmış, paslanan demirler kumlanmış, sonrasında antikarbonasyon koruyucu boya yapılarak tüneller güçlendirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir